Hurda Çeşitleri

Hurda alım fiyatları

Hurda Çeşitleri

Hurda çeşitleri günümüzde tüketimin hızla artması ile birlikte ortaya çıkan ve geri dönüştürülmesi gereken ürünleri kapsar. Demir hurdası, metal hurdası, alüminyum hurdası ve daha birçoğu…

Doğal kaynakların sınırlı olduğu dünyamızda bir şeyi çöpe atarken birkaç kez düşünmemiz gerekmektedir. Çünkü geri dönüşüm hepimizin hayat garantisidir. Bu noktada sizler ile hurda nedir ve hurda çeşitleri nelerdir konusunu işleyeceğiz.

Hurda; kullanım ömrü tamamlanmış ve bir daha kullanılamayacak ürünleri ifade etmektedir. Lakin bu doğru değildir. Bazı hurda çeşitleri geri dönüştürülebilir bazıları ise geri dönüştürülemez özelliğe sahiptir.

Geri dönüştürülebilen hurdalar tekrar üretim için hammadde haline getirilebilen hurda çeşitleridir. Buna alüminyum hurdası ve demir hurdası örnek olarak verilebilir.

Geri dönüştürülemeyen hurdalar ile imha edilerek çevreye zarar vermesi engellenen hurda çeşitleridir. Örneğin şırınga gibi tıbbi atıklar geri dönüştürülemeyerek imha edilen hurda çeşididir.

Hurda kelimesi kullanım ömrü tamamlanmış ve bir daha kullanılamayacak ürünleri ifade eder diye biliriz. Lakin bu doğru değildir. Hurda deyince aklımıza bir çok ürün gelmektedir. Hepimiz hurdacıları biliriz. Mahalle aralarında arabaları ile dolaşan bir nevi küçük esnaftır onlar. Fakat günümüzde hurdacılık sektörü çok gelişmiştir ve büyük bir meslek kolu haline gelmiştir.

Küreselleşen dünyada özellikle atık maddelerin çoğalması ile birlikte çevre kirliliği gibi sorunlar ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra hammaddeye ulaşmada zorluk ve doğal kaynakların tükenmeye başlaması ile birlikte dünyamız bir çok tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır. Ve doğal denge bozulmaya başlamıştır.

Doğal dengenin bozulmasını önlemek amacı ile ortaya çıkan bir sektördür aslında hurdacılık. Geri dönüşümün en önemli basamaklarından biri olan hatta ilk basamağı olan hurdacılık sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir dünya için çok önemli bir meslek dalıdır.

Bu yüzden hurda kelimesini kullanım ömrünü tamamlamış lakin tekrar kullanılabilmek üzere işlenen ürünler için kullanabiliriz. Örneğin demir hurdası kentsel dönüşüm projeleri arttıkça yıkılan eski binalardan en çok çıkan hurda çeşididir. Demir çıkarılması zor bir madendir ve hammadde olarak dışa bağımlı hale getirebilir bir ülkeyi. Bu yüzden demir hurdasının geri dönüşümü oldukça önemlidir. Bina yıkıldıktan sonra ayrıştırılan demir hurdalar geri dönüşüme gönderilerek tekrar hammadde olarak kullanıma hazır hale getirilir.

Bu sayede ülkede bulunan demir hammaddesine olan talep azalır ve ülke ekonomisine büyük fayda sağlanmış olur. Ayrıca demir üretimi de azalacağı için enerji tasarrufu sağlanmış olur. Gördüğünüz gibi geri dönüşüm sürdürülebilir bir dünyaya sahip olmamız için olmazsa olmaz bir süreçtir.

Hurda Çeşitleri Nelerdir?

Hurda çeşitleri de ihtiyaç duyulan malzemeye göre çeşitlenmektedir. Hurda çeşitleri denilince aklımıza bir çok hurda gelmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Alüminyum Hurdası
 2. Bakır Hurdası
 3. Çinko Hurdası
 4. Demir Hurdası
 5. Kağıt Hurdası
 6. Krom Hurdası
 7. Kurşun Hurdası
 8. Sarı Hurdası
 9. Teneke Kutu İçecek
 10. Akü / Batarya
 11. Harfiyat, Yıkım, Moloz
 12. Kablo Hurda

Gördüğünüz gibi tekrar kullanmak istediğimiz her ürünün geri dönüşümü mümkündür. Örneğin kağıt hurdası günümüzde en çok geri dönüşümünü sağlamamız gereken malzemelerden biridir. Hepinizin bildiği gibi ağaçlar bizim akciğerlerimizdir ve ağaçlar olmadan nefes almamız mümkün değildir. Kağıt üretimi için de her gün tonlarca ağaç kesilmekte ve işlenmektedir. Ağaçların kesilmesi demek doğal düzenin çok daha hızlı bozulması anlamına gelmektedir. Bu yüzden kağıt geri dönüşümü çok önemlidir.

Peki hurda çeşitleri nelerdir ve nasıl sınıflandırılır?

Hurda Çeşitleri Sınıflandırması

Hurda çeşitleri fiziksel özelliğine bağlı olarak sınıflandırılmaktadır. Fiziksel özelliğine göre hurda sınıflandırmada en önemli koşul hurdanın boyutu, alaşım oranı ve içerisindeki maddenin yoğunluğudur. ABD, AB, BDT( Bağımsız Devletler Topluluğu) gibi ülke ve topluluklar bu sınıflandırmayı en çok kullanan ve hurdacılık sektörünü domine eden topluluklardır.

Petrol ve Türevi Hurda Çeşitleri

Plastik, polyester, poliüretan, polietilen, naylon, elastomer

Cam Hurda Çeşitleri

Ayna, cam şişe, alkol şişesi, kapı camı, pencere camı

Elektronik Hurda Çeşitleri

Bilgisayar parçaları: İşlemci, anakart, ram, laptop vb.

Metal Hurda Çeşitleri

Demir, çelik, krom, alüminyum, altın, gümüş, nikel, kalay, bakır, tel, kablo vb.

Kağıt Hurda Çeşitleri

A4 kağıtları, karton, gazete, kuşe kağıdı vb.

Yukarıda belirttiğimiz bütün hurda çeşitleri geri dönüştürülebilen hurda çeşitleri olarak bilinir. Şimdi hurda çeşitlerinin tanımını kullanım ömrünü tamamlamış lakin tekrar kullanılabilmek üzere işlenen ürünler için değiştirebiliriz. Örneğin demir hurdası kentsel dönüşüm projeleri arttıkça yıkılan eski binalardan en çok çıkan hurda çeşididir. Demir çıkarılması zor bir madendir ve hammadde olarak dışa bağımlı hale getirebilir bir ülkeyi. Bu yüzden demir hurdasının geri dönüşümü oldukça önemlidir. Bina yıkıldıktan sonra ayrıştırılan demir hurdalar geri dönüşüme gönderilerek tekrar hammadde olarak kullanıma hazır hale getirilir.

Bu sayede ülkede bulunan demir hammaddesine olan talep azalır ve ülke ekonomisine büyük fayda sağlanmış olur. Ayrıca demir üretimi de azalacağı için enerji tasarrufu sağlanmış olur. Gördüğünüz gibi geri dönüşüm sürdürülebilir bir dünyaya sahip olmamız için olmazsa olmaz bir süreçtir. Hurda geri dönüşümü ile örneğin kağıt geri dönüşümü ile bir çok ağacın kesilmesi önlenmekte ve nefes almamız kolaylaşmaktadır.

Bunun yanı sıra hurda olmadan önce örneğin bir araç için kullanılan metal geri dönüştürüldükten sonra bir beyaz eşya üretimi için kullanılabilir. Hurda geri dönüşümünde bu noktada bir kısıt yoktur.

NOT: Bir hurdanın geri dönüşüm oranı ne kadar yüksekse değeri de o kadar yüksektir. Örneğin alüminyum %100 geri dönüştürülebilir bir metal olduğu için alüminyum hurdası çok değerlidir ve alüminyum hurdası fiyatları buna göre belirlenmektedir.

Örneğin hurdaya ayrılan bir arabanın her malzemesi incelenir ve geri dönüştürülebilir her parçası geri dönüşüme yollanır. 1000 kiloluk bir araba hurda içerisinde 700 kg çelik hurdası, 8 kg hurda bakır ve nikel, 25 kilo alüminyum gibi farklı oranlarda hurda çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra belli oranda da geri dönüştürülemeyecek hurda miktarı da bulunmaktadır. Lakin burada gördüğünüz üzere metal hurdasının oldukça fazla bulunduğu araba hurdası hurdacılık sektörü için oldukça önemli bir alandır. 

Hangi Ürünler Hurda Kağıt Kapsamında Yer Alır?

Hurda kağıt çeşitleri oldukça fazladır. Kağıttan üretilen aklınıza gelen her ürün kağıt geri dönüşümü için kullanılabilmektedir. Kağıt bardak, karton bardak, peçete, karton, koli, A4 beyaz kağıtlar, hurda kullanılmış kitaplar, Bristol kağıt, gazete, dergi gibi bütün ürünler kağıt hurdası olarak kullanılabilir ve geri dönüştürülerek tekrar kağıt olarak kullanılabilir.

Eğer sizde evinizde veya işyerinizde yukarıda bahsettiğimiz ürünler gibi hurda kağıt biriktiriyorsanız hiç beklemeden bizimle iletişime geçin. Babaoğul Hurda olarak hurda alımı ve satımı işlemlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz ve hurdalarınızı yerinde ve değerinde satın alıyoruz. Hurda çeşitleri ve fiyatları konusunda ise ekibimiz ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Her hurdanın kendine has bir değeri ve fiyatı vardır. Bu yüzden hurda çeşitleri ve fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Demir – Çelik Hurdası                                                                               

Çeliğin içerisinde en çok bulunan madde demirdir. Demir doğada tek başına yani saf halde bulunamadığı için karbon ile birleşerek çeliği oluşturur. Çelik üretiminde kullanılan demir içerisinde demir hurdası da bulunmaktadır. Bu işlem demirin çeliğe daha iyi tutunmasını ve ortaya daha kaliteli bir ürün çıkmasını sağlamaktadır. Araba, makine, çelik konstrüksiyon yapı, fabrika gibi alanlardan çıkan demir çelik hurdası oldukça değerlidir.

Bakır Hurdası / Sarı Hurda

Diğer en çok kullanılan ve geri dönüşümde yer alan hurda çeşididir.  Örneğin bakır hurdası özellikle mutfak eşyası yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Bakır çok değerli bir metaldir ve geri dönüştürülmesi doğal denge açısından oldukça önemlidir. Bakır hammaddesinin üretimi geri dönüştürülmesinden çok daha zordur. Bu yüzden kullanılan bakırın geri dönüştürülüp üretime kazandırılması hem ülke ekonomisi açısından önemlidir hem de sürdürülebilir bir dünya için önemli bir adımdır.

Sarı hurda da bakır hurdadan elde edilen bir hurda çeşididir ve çok değerlidir. Bu yüzden sarı hurda fiyatları bakır hurda fiyatları ile bağlantılı olarak belirlenir. Musluk, kapı kolu, su vanası gibi ürünlerin hurdalarında sıklıkla sarı hurda bulunur.

Teneke Kutu Hurdası

Hurda çeşitleri arasında en çok kullanılan ve geri dönüşümü sağlanan hurdalardan biri teneke kutu içecek hurdasıdır. Her gün tonlarca teneke kutu hurdası çıkmakta ve çöpe atılmaktadır. Bunun yerine bizi arayınız ve hurdalarınızı yerinde ve değerinde alalım. Teneke kutu hurdası ve alüminyum hurdası geri dönüşümü için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

Pekala, Türkiye’de en çok hangi hurda çeşitleri kullanılmaktadır inceleyelim.

Türkiye’de Kullanılan Hurda Çeşitleri

Hurda üretimi konusunda dünyayı domine eden ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu noktada hurda çeşitleri sınıflandırılması yapılırken Amerika’nın sınıflandırılması göz önüne alınarak yapılır. Türkiye’de kullanılan hurda çeşitleri de ABD sınıflandırmasına bağlı olarak belirlenmektedir.

Buna göre Türkiye’de en çok kullanılan hurda çeşitleri şu şekildedir;

 1. HMS-I Hurda

Demir çelik hurdası olarak bilinen hurda çeşididir. İçerisindeki yabancı maddelerin ve alaşımların ayrıştırılması sonucu ortaya çıkan %90 oranında işlenmiş demir – çelik hurdasıdır.

 1. HMS-II Huda

HMS-I gibi işlenmiş bir hurda çeşididir ve bu işlenmiş hurda çeşidine ağır izabe hurdası denir. Hurda parça büyüklüğü en çok 915x475 mm olabilen demir çelik hurdasıdır.

 1. Değirmen Hurda

HMS-I ve HMS-II işlenmemiş hurda olarak bilinir. Otomobil hurdası da bu kategoride yer alır.

 1. Paket Hurda

Demir çelik hurdasının galvaniz yapılmamış halidir. Hidrolik olarak sıkıştırıldıktan sonra paket haline getirilerek elde edilir.

Hurda Alan Firmalar

Gördüğünüz gibi hurda çeşitleri çok fazladır. Hurdacılık sektörü de bu anlamda çok geniştir.

Babaoğul Hurda olarak her nevi hurda alımı yapıyoruz. İstanbul hurdacı ve en yakın hurdacı arayışı içerisinde iseniz doğru yerdesiniz demektir. Hurdalarınızı yerinde ve değerinde satın alan, hızlı ve güvenli bir şekilde işini tamamlayan bir şirketiz. Örneğin profesyonel bina yıkım hizmeti almak istiyorsanız  tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. Profesyonel ekipmanlar kullanarak hızlı ve güvenli bir şekilde bina yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Bina ve fabrika yıkım işleri güvenilir bina yıkımı firmaları tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde işleriniz felaketle sonuçlanabilir.

Babaoğul Hurda olarak İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinde bina yıkım hizmeti sağlayan en güçlü firmalardan biriyiz. Bina yıkım işlerini güvenilir ve insan sağlığını düşünerek gerçekleştiriyoruz ve bina yıkımı sonrasında ortaya çıkan hurda çeşitleri ile geri dönüşüm sağlıyoruz. Bina yıkımı nasıl yapılır ve bina yıkım araçları nelerdir, bina yıkımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye soruyorsanız tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. Bina yıkım maliyeti hakkında detaylı bilgi için bizi arayınız.

Her nevi hurda alımı yapan firmamız hurda çeşitleri konusunda sınır tanımamaktadır. İstanbul hurdacı ve size en yakın hurdacı için web sitemizi inceleyiniz ve bizimle iletişime geçiniz.

Hurdalarınız bizimle daha değerli.

Günlük değeri üzerinden
"Hurda Alım - Harfiyat Hizmetleri " için bizi hemen arayın!
TOP