Farkında Olmadan Temizleyenler

Farkında Olmadan Temizleyenler

Hurdacılar toplum olarak insanların evlerinde, iş yerlerinde kullanmadıkları demir, bakır, çinko vb. gibi madenleri toplayarak direk doğaya atılmasının önüne geçerek ya da insanların yaşam alanını oluşturan alanlara bıraktıkları bu metalleri toplayarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Genelde insanların evlerinde bulunan bozulmuş buzdolabı, çamaşır makinaları, bulaşık makinaları, robotları veya televizyonları gibi birçok örnekler ile çoğaltacağımız bu tarz makinaları hurdaci tarafından toplayarak bunları geri dönüşümüne katkı sağlayan insanlar olarak da tanımlayabiliriz.

Çocukluğumuzda sokaktan geçerken hurdacı şeklinde bağıran ve bu şekilde hayatlarını idame ettiren insanları görmüşüzdür. Bunlar el arabaları veya durumu olanlar arkası açık kamyonet tarzı araçlar ile hurdaları toplayarak, depolara götürülür. Burada işlerin büyüklüğüne göre toplanan hurda, hurdacı tarafından grubuna ayrılır. (Örneklemek gerekirse; Bakırlar, Demirler, Çinkolar vb. ) daha sonra bu malzemeler geri dönüşüm fabrikalarına götürülerek birçok işlemden geçirilir ve sonunda eritilmek sureti ile yeni şekli için gerekli fabrikaya transfer edilir.

Bu ayrıştırılan madenlerin fiyatları da haliyle farklıdır. Bir kilo demir ile bir kilo çinkonun aynı ücrete denk geleceğini kimse düşünmemelidir. İnşaat sektöründe kullanılan demirler veya evlerimizde kullanılan bakır çaydanlıklar belki de bir zamanlar farklı bir amaç için üretilen fakat sonradan hurdaci tarafından toplanan ve malzemeler olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.